Naučte se, jak poznat serióznost u poskytovatele nebankovní půjčky

Spoléhat na to, že na trhu působí jen poctivé firmy, které se svou nabídkou snaží jít klientovi vstříc, je hodně velká naivita. Češi jsou „proslulí“ tím, jak podvádět na úkor druhých, což se promítá i v nebankovním sektoru. Když si potřebujete půjčit několik tisíc korun z nebankovní půjčky, musíte se zajímat o poskytovatele. Že je seriózní, poznáte snadno díky licenci a členství.

Licence od ČNB musí být!

V nebankovním sektoru vládla dlouhou dobu doslova anarchie. Nebankovní půjčky mohl poskytovat kde kdo a k založení webu, kde si lidé půjčovali, stačilo jen několik minut. Mnoho poskytovatelů lákalo skrze podvodnou reklamu a díky tomu hodně lidí naletělo a dostalo se do spárů exekutora. Situaci hodně změnil příchod novely zákona o spotřebitelském úvěru (podrobně se jí věnuje tento článek). Ta uložila nebankovním subjektům dost přísné podmínky s jediným cílem – pročistit trh a docílit toho, že nebankovní úvěry budou poskytovat jen poctivé firmy.

Zatím se vše daří naplňovat. Firmy si například musely požádat o vydání licence u ČNB, termín pro podání žádosti byl do 1. 3. 2017. ČNB zveřejnila, že eviduje: 108 žádostí o povolení k činnosti nebankovního poskytovatele spotřebitelského úvěru, 353 žádostí o samostatného zprostředkovatele a 16 žádostí o akreditaci. Z původních několika set tisíc bude tedy úvěry i nadále poskytovat jen hrstka firem. Abyste měli jistotu, že vámi vybraný poskytovatel licenci má, podívejte se do online registru na webových stránkách ČNB.

Členství jako známka kvality

Vyplatí se také kouknout na web APNÚ (Asociace poskytovatelů nebankovních úvěrů). Jedná se o dobrovolné sdružení, které zlepšuje podmínky nebankovního sektoru. Členové musí například dodržovat etický kodex, ve kterém se zavazují i k poskytování pravdivých a úplných informací o jejich nabídce. Klient má tak jistotu, že se půjčka před výplatou nepromění v past kvůli skrytým poplatkům.

TIP: Budete si půjčovat poprvé? Nejvíce se vám bude zamlouvat rychlá půjčka od Via SMS s.r.o., protože všichni noví žadatelé si mohou půjčit zdarma až 8000 Kč na 30 dní.

One comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..